Hide/Show Panels Hide/Show Panels
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 839
Najnowszy Użytkownik: trfranek
Witamy
Centrum Medyczne Hipokrates Gniezno ul.Jabłoniowa 23 tel 795 486 265
Centrum Medyczne Hipokrates
Centrum Medyczne Hipokrates
ul. Jabłoniowa 23 Gniezno tel. 795 486 265
Specjaliści, którzy w naszej placówce zapewnią Państwu fachową opiekę:

Specjalista chorób naczyń

Specjalista chorób wewnętrznych

Specjalista neurolog

Specjalista medycyny sportowej

Specjalista rehabilitacji

Specjalista pulmonolog

Specjalista urolog

Specjalista ortopeda

Specjalista reumatolog

Specjalista psychiatra

Specjalista chorób nerek

pulmonolog

psycholog, psychoterapeuta

Stomatolog

USG, USG Doppler, Echo serca, EKG, spirometria

Pacjenci grupy LUX MED, ENEL MED, MEDICA, POLMED, SCANMED, ALLIANZ są przyjmowani bezpłatnie.

Telefon do rejestracji: 795 486 265
hipokrates dnia maj 03 2015 11:18:35 · 0 Komentarzy · 563 Czytań · Drukuj
Podziękowania
Wszystkim, którzy wsparli nas i przekazali1% swojego podatku na rzecz Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768 serdecznie dziękujemy, to dzięki Państwu istnieje także ta strona informacyjna
hipokrates dnia styczeń 22 2015 12:45:32 · 0 Komentarzy · 289 Czytań · Drukuj
Masaż pneumatyczny
Hipokrates
Masaż pneumatyczny

Przerywany ucisk pneumatyczny- wykazano, że przerywany ucisk pneumatyczny kończyn zmniejsza częstość występowania zakrzepów żylnych. Stosowane aparaty maja duże obejmujące całą kończynę wielokomorowe futerały z możliwością ich napełniania od obwodu do uda powietrzem, z odpowiednio malejącym od kostki do uda ciśnieniem. Daje to możliwość wyciskania krwi w kierunku serca. Przerywany pneumatyczny ucisk kończyny jest przeciwskazany w przypadku ostrej zakrzepicy żylnej.

Przy pomocy specjalnego urządzenia ( wielokomorowe mankiety uciskowe) wykonywany jest masaż ciśnieniowy kończyny górnej lub dolnej.
Efekty masażu pneumatycznego:

1 likwiduje objawy zastoinowe

2 zmniejsza obrzęk kończyny

3 poprawia wydolność krążenia żylnego

4 zmniejsza tendencję krwi do krzepnięcia

Wskazania do masażu pneumatycznego:
-Drenaż limfatyczny
-Rehabilitacja po urazach i kontuzjach
-Wspomaganie leczenia niewydolności limfatycznej
-Obrzęki kończyn górnych po mastektomii
-Obrzęki kończyn dolnych o różnej etiologii
-Profilaktyka niewydolności żylnej
-Profilaktyka przeciwzakrzepowa
-Wspieranie terapii redukujących lokalne otłuszczenie
-Odchudzanie kończyn i zwalczanie Cellulitu.

Przerywany pneumatyczny ucisk kończyny jest przeciwskazany w przypadku ostrej zakrzepicy żylnej (konieczne poprzedzające badanie USG Doppler żył).

Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic, prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768
hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:48:47 · 0 Komentarzy · 431 Czytań · Drukuj
Tiki
Hipokrates
TIKI

Do choroby tików zalicza się tiki ruchowe i głosowe. Tiki ruchowe to szybkie, powtarzające się ruchy o charakterze stereotypowym. Tiki głosowe mogą mieć postać wakuolizacji bez zrozumiałych słów (chrząkanie, mruczenie, itp) lub wokalizacji polegających na powtarzaniu zrozumiałych słów.
Tiki ruchowe mogą przypominać zrywania miokloniczne(szarpnięcia głową, rękami, mruganie itp.) lub mieć bardziej dystoniczny charakter. Są wtedy wyraźnie wolniejsze. Tikom ruchowym mogą towarzyszyć doznania czuciowe, które niekiedy poprzedzaja sam ruch.
Częstość występowania tików może dotyczyć do 1% populacji generalnej.
Choroba zaczyna się zazwyczaj w dzieciństwie, ok. 5 roku życia. Osiąga największe nasilenie ok. 10 roku życia. Po 18 roku życia nasilenie tików zmniejsza się.
Chorzy z chorobą tików wykazują często zaburzenia o charakterze natręctw oraz nadmiernej aktywności ruchowej z niemożnością utrzymania uwagi.
W leczeniu tików stosuje się neuroleptyki.

Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic, prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768

hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:46:00 · 0 Komentarzy · 322 Czytań · Drukuj
odwodnienie u dzieci
Hipokrates
Odwodnienie u dzieci.
Stanowi ono istotny problem u niemowląt i małych dzieci na całym świecie, a zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie jest główną przyczyną chorobowości i śmiertelności. W krajach wysoko uprzemysłowionych stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów po poradę ambulatoryjną.

Odwodnienie jest następstwem zwiększonych strat, zmniejszonej podaży płynu lub obu tych przyczyn. Najczęściej rozwija się w wyniku biegunki, wymiotów lub zapalenia żołądka i jelit, gdzie oba powyższe objawy mogą współwystępować. Utrata wody i elektrolitów następuje tutaj przez przewód pokarmowy. Innym miejscem utraty płynów są nerki, które są niezwykle istotne w patomechanizmie odwodnieniu u dzieci chorych na cukrzycę. Poprzez skórę, która oddaje nadmiar ciepła w postaci potu mogą także rozwinąć się objawy odwodnienia. Uszkodzenie jej warstw głębokich w wyniku oparzenia wiąże się również z ryzykiem nadmiernej utraty płynów i elektrolitów. Zmniejszona podaż płynów często towarzyszy wielu chorobom dzieci młodszych oraz zaburzeniom przebiegającym z wymiotami. Niekorzystnym czynnikiem środowiska może być wysoka temperatura otoczenia, która zwiększa utratę płynów ustrojowych.

Im młodsze dziecko tym większe ryzyko odwodnienia

Dzieci, zwłaszcza poniżej 4 roku życia są bardziej narażone na odwodnienie, gdyż utrata płynów może nastąpić u nich bardzo szybko. Wynika to głównie z bardziej intensywnego metabolizmu maluchów, większej proporcji powierzchni ciała do objętości, mniejszej rezerwy płynowej i uzależnienia od opiekunów.

Objawy kliniczne zależą od stopnia odwodnienia

Odwodnienie dzielimy na lekkie, umiarkowane i ciężkie. Odpowiadają one odpowiednio 5, 10 i 15% ubytkowi masy ciała u noworodków i niemowląt oraz 3, 6 i 9% u dzieci starszych i dorosłych. Odwodnienie stopnia lekkiego charakteryzuje wzmożone pragnienie, mniejsze objętości oddawanego przez dziecko moczu i suchość śluzówek jamy ustnej. Szybsza niż zwykle akcja serca u dziecka z towarzyszącym dużym pragnieniem, osłabieniem, wydłużonym napływem kapilarnym wskazuje na odwodnienie umiarkowanego stopnia. Natomiast odwodnienie stopnia ciężkiego charakteryzuje spadek ciśnienia tętniczego krwi i bardzo ciężki stan dziecka. Stopień odwodnienia dziecka oceniamy dwojako.
Pierwsza metoda opiera się na znajomości masy ciała pacjenta bezpośrednio przed odwodnieniem i po nim, co jest w praktyce bardzo trudne. Druga metoda wykorzystuje ocenę zespołu objawów klinicznych charakterystycznych dla poszczególnych stopni odwodnienia. Należy zwrócić uwagę, że rodzice zwykle nie potrafią prawidłowo oszacować stopnia odwodnienia swojego dziecka. Pomyłka o 1 kg dla 10-letniego dziecka oznacza błędną ocenę o 10%, co może zmienić stopień odwodnienia z łagodnego na ciężkie lub odwrotnie. W praktyce istotne jest szybkie i właściwe rozpoznawanie odwodnienia umiarkowanego i ciężkiego stopnia, gdyż dzieci te wymagają leczenia szpitalnego i nawadniania dożylnego.

Postępowanie z dzieckiem odwodnionym

Podstawą postępowania po stwierdzeniu odwodnienia i oszacowaniu jego stopnia jest wybranie odpowiedniego sposobu uzupełnienia strat i zabezpieczenia zapotrzebowania podstawowego na płyny. W przypadku odwodnienia lekkiego do umiarkowanego stopnia preferowaną metodą jest nawadnianie doustne z uwagi na jego skuteczność, wygodę, bezpieczeństwo i niższe koszty w porównaniu z nawadnianiem dożylnym. Specjalnie do tego celu zostały skomponowane Doustne Płyny Nawadniające (DPN), które można podawać od pierwszej chwili wystąpienia biegunki. W przypadku wymiotów, DPN, najlepiej schłodzony należy podawać małymi porcjami (5 ml co 5 min) np. łyżeczką. DPN mają też swoje negatywne cechy, a mianowicie nie wpływają na czas trwania biegunki i na konsystencję stolca oraz mają słonawy smak. Według zaleceń ekspertów należy podawać średnio 75 ml DPN/kg masy ciała dziecka oraz dodatkowo uzupełniać bieżące straty tzn. na każdy biegunkowy stolec i epizod wymiotów należy podać odpowiednio 10 ml i 5 ml DPN/kg masy ciała dziecka. Nawadnianie w domu powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą rodziców przez ok. 4 godziny. Jeśli niedobory płynów zostaną uzupełnione należy zastosować doustny roztwór podtrzymujący, który zawiera mniej sodu oraz wrócić do diety stosowanej przed zachorowaniem. W przypadku niemowląt karmionych piersią należy kontynuować żywienie tym sposobem. Rodzice nie powinni podawać dzieciom soków owocowych, coca-coli, innych napojów gazowanych oraz rosołu z kury gdyż zawierają one dużo cukrów, które podnoszą ich osmolarność i mogą doprowadzić do nasilenia biegunki z dodatkową utratą płynów. Należy unikać również podawania samej wody.

Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic, prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768

hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:44:14 · 0 Komentarzy · 355 Czytań · Drukuj
żółtaczka okresu noworodkowego
Hipokrates
Żółtaczka okresu nowotworowego
To żółtaczka występująca u noworodków w dobrym stanie klinicznym przy braku dodatkowych odchyleń w badaniach laboratoryjnych
Kryteria pozwalające rozpoznać żółtaczkę
1 ujawnia się po 24 godzinach
2 stężenie bilirubiny całkowitej nie przekracza 12 mg% w 4 dobie życia
3 ustępuje w ciągu tygodnia u noworodków donoszonych , a w ciągu 14 dni u wcześniaków
Za wystąpienie żółtaczki fizjologicznej odpowiedzialne są liczne czynniki
1 nadmierne wytwarzanie bilirubiny- krótszy czas przeżycia erytrocytów
2 zaburzenia transportu bilirubiny- niższe stężenie albumin
3 zaburzenia przetwarzania wątrobowego- mniejsza aktywność enzymów wątrobowych
4 zwiększone wchłanianie bilirubiny z jelit
U 50 % dzieci karmionych piersią żółtaczka jest bardziej nasilona i ma skłonność do przedłużania się, pozostałe badania laboratoryjne nie odbiegają od normy.

Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic, prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768

hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:42:05 · 0 Komentarzy · 358 Czytań · Drukuj
jak sobie radzić z bólem szyi
Hipokrates
Jak sobie radzić z bólem odcinka szyjnego kręgosłupa
Objawy choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa w odcinku szyjnym:
Ból zlokalizowany w okolicy karku , górnej części pleców,
ból może promieniować do ręki lub głowy ,
mrowienie lub drętwienie odczuwalne w ręce
Kilka minut codziennego rozciągania sprawi, że mięsnie Twojego kręgosłupa będą bardziej elastyczne i zmniejszą jego obciążenie. Polecamy poniższe ćwiczenia, każde powtórz kilka razy:
Zbliżanie łopatek- Stań lub usiądź , unieś dłonie tak by znalazły się na wysokości uszu , napnij mięśnie i zbliż do siebie obie łopatki, pozostań tak 3 sek.
Wzruszanie ramionami- stań lub usiądź , ręce opuść wzdłuż tułowia, unieś barki w kierunku uszu, pozostań tak 5 sek ,a następnie opuść barki
Przechylanie głowy na boki- stań lub usiądź , przechyl głowę w prawą stronę tak , by zbliżyć prawe ucho do prawego barku, pozostań tak 5 sek. i wyprostuj głowę. Powtórz ćwiczenie w lewą stronę.
Skręty szyi – stań lub usiądź , obróć głowę w prawą stronę tak daleko jak możesz , wytrzymaj 5 sek. i wróć do pozycji patrzenia na wprost , rozluźnij się , a następnie powtórz ćwiczenie obracając głowę w lewą stronę.

Jak zapobiec chorobom kręgosłupa?
Ćwiczenia wzmacniające tułowia pomogą Ci zapobiec chorobom i urazom kręgosłupa. Powtórz ćwiczenia kilka razy:
Opuszczanie i unoszenie tułowia wzdłuż ściany- stań przy ścianie , oprzyj o nią tułów , rozstaw lekko stopy, wysuń lekko stopy do przodu na odległość ok. 30 cm od ściany, ułóż dłonie na udach, powoli opuszczaj tułów wzdłuż ściany, aż do pozycji, w której twoje kolana znajdą się nad kostkami. Wytrzymaj tak 5 sek , następnie unieś tułów nie odrywając pleców od ściany.
Brzuszki- połóż się na plecach ugnij kolana , stopy postaw płasko na podłodze, skrzyżuj ramiona na klatce piersiowej , używając mięśni brzucha unieś głowę i ramiona kilka centymetrów nad podłogę.pozostań tak 5 sek , opuść głowę i tułów na podłogę.
Unoszenie łokcia w kierunku przeciwległego kolana- połóż się na plecach , ugnij kolana, stopy postaw płasko na podłodze, ułóż ręce splecione na karku, łokcie rozłożone szeroko, używając mięśni brzucha , unieś prawy łokieć , w kierunku lewego kolana, aż do pozycji półsiedzącej pozostań tak 5 sek. Odpocznij i powtórz ćwiczenie unosząc lewy łokiec w kierunku prawego kolana
Unoszenie tułowia- połóż się na brzuchu, ręce ułóż wzdłuż tułowia, unieś tułów i głowę nad podłogę tak wysoko jak możesz nie podnosząc rąk z podłogi. Pozostań tak 5 sek i opuść tułów na podłogę, odpocznij i powtarzaj.

Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768

hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:40:08 · 0 Komentarzy · 436 Czytań · Drukuj
jak sobie radzić z bólem pleców cz.2
Hipokrates
Jak sobie radzić z bólem pleców cz.2
Prowadzenie samochodu-
Utrzymuj kolana i biodra na jednym poziomie
Siedź prosto
Podłuż małą poduszkę pod dolny odcinek kręgosłupa , między plecy a oparcie fotela , prowadź trzymając obie ręce na kierownicy
Obracanie się:
Obracaj się wykonując małe kroki
Nie skręcaj tułowia
Podnoszenie przedmiotów
Trzymaj plecy prosto
Podnoś rzeczy kucając i noś je trzymając blisko ciała
Nie trzymaj rzeczy wyżej niż poziom twoich ramion
Uważaj by nie skręcać tułowia
Kręgosłup potrzebuje odpoczynku i relaksacji . Polecamy poniższe ćwiczenia by zmniejszyć ból Twoich pleców każde ćwiczenie powtórz kilka razy:
Skłon do tyłu : stań w wygodnej pozycji, rozstaw lekko stopy, połóż ręce na biodrach i odchyl się w tył kilka centymetrów na około 5 sekund
Skłon do przodu: pochyl się do przodu siedząc na krześle, opuść głowę na kolana , pozostań tak przez 30 sekund.
Odpoczynek z podparciem pod nogi : połóż się na dywanie lub kocu , ugnij kolana, ułóż ręce wzdłuż tułowia, połóż stopy i łydki na kanapie lub krześle, pozostań tak przez 5 – 15 minut.
Unoszenie miednicy : połóż się na plecach , ugnij kolana , stopy postaw płasko na podłodze , lekko unieś miednicę na 5-10 sek
Koci grzbiet : wykonaj klęk podparty , wypchnij w górę plecy , opuść głowę i szyję tak , by widzieć swoje kolana, pozostań tak 5 sek.
Podnoszenie tułowia: połóż się na brzuchu skieruj czoło w dół, ręce połóż na podłodze przy głowie, nie odrywając bioder od podłogi unieś się na łokciach, unieś klatkę piersiową , patrz na wprost , nie patrz w górę , by nie wyginać szyi , pozostań tak przez 5 sek i ponownie połóż się na podłodze.
Przyciąganie kolana do klatki piersiowej :połóż się na plecach , ugnij kolana , stopy płasko na podłodze , unieś prawe kolano do klatki piersiowej , umieść obie ręce pod kolanem przyciągając nimi kolano, pozostań tak 5 sek.
Przechylanie kolan na boki:połóż się na plecach , ugnij kolana, złączone kolana przechylaj raz w lewą raz w prawą stronę, tak daleko jak możesz

Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768

hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:37:33 · 0 Komentarzy · 364 Czytań · Drukuj
jak sobie radzić z bólem pleców
Hipokrates
Jak sobie radzić z bólem pleców
Objawy choroby kręgosłupa:
Ból zlokalizowany w dolnej lub górnej części pleców
Ból promieniujący do nogi do jej strony bocznej lub tylnej i/lub do stopy
Mrowienie lub drętwienie odczuwalne w nodze
Z krótkotrwałym bólem często można poradzić sobie domowymi metodami
Postępowanie w domu:
Jeśli dokucza Ci łagodny ból pleców ogranicz swoją aktywność fizyczną
Jeżeli ból jest silny odpoczywaj leżąc płasko na plecach
Przyjmij leki przeciwbólowe
Gdy obrzęk ustąpi stosuj ciepło by zmniejszyć ból
Spanie :
Śpij na twardym płaskim materacu
Śpij na płaskiej poduszce , a jeszcze lepiej śpij bez poduszki
Unikaj spania na brzuchu
Jeśli śpisz na plecach podłuż poduszkę pod kolana
Jeśli śpisz na boku, włóż poduszkę między kolana
Siedzenie
Utrzymuj taką pozycję , by Twoje ucho , ramię i biodro znajdowało się w jednej linii
Postaw obie stopy na podłodze
Utrzymuj kolana i biodra na tym samym poziomie
Używaj podparcia dla dolnego odcinka kręgosłupa , może to być mała poduszka lub zrolowany ręcznik włożone pomiędzy plecy a oparcie krzesła
Monitor powinien być umiejscowiony na poziomie Twoich oczu
Stanie
Utrzymuj taką pozycję , by Twoje ucho , ramię i biodro znajdowało się w jednej linii
Podłóż pod jedną stopę podnóżek
Często zmieniaj pozycję
Unikaj butów na obcasach , noś wygodne obuwie.
Trzymaj głowę wysoko

Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768

hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:36:10 · 0 Komentarzy · 333 Czytań · Drukuj
zatorowość płucna cz2
Hipokrates
(cz.2) Zatorowość płucna (ZP) i zakrzepica żył głębokich (ZŻG) to dwie manifestacje kliniczne żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej ( ŻCHZZ) . W większości przypadków Zatorowość Płucna jest następstwem ZŻG kończyn dolnych.
Radiogram klatki piersiowej w zatorowości płucnej jest zwykle nieprawidłowy, ale najczęściej spotykane objawy niedodma okrągła, płyn w jamie opłucnej, uniesienie kopuły przepony – są nieswoiste.
W badaniach laboratoryjnych stwierdza się obniżenie ciśnienie parcjalne tlenu we krwi. Na podstawie prawidłowego stężenia D dimeru można bezpiecznie wykluczyć ZP u osób z małym i pośrednim prawdopodobieństwem zatoru płucnego.
Za pomocą ultrasonograficznego testu uciskowego ZŻG wykrywa się u około 20 % chorych z ZP. Test ten wykonuje się jako metodę uzupełniającą u osób z przeciwwskazaniami do podania środka cieniującego lub narażenia na promienie jonizujące. Jeżeli wynik badania usg żył wskazuje na zakrzepicą żył głębokich odstępuje się od wykonania angiografii metodą tomografii komputerowej.
Echokardiograficzna ocena serca jest szczególnie przydatna przy podejmowaniu doraźnych decyzji. U chorych w ciężkim stanie brak cech dysfunkcji prawej komory praktycznie wyklucza zatorowość płucną jako przyczynę.
Scyntygrafia wentylacyjno- perfuzyjna jest badaniem o dobrze udokumentowanej wiarygodności , ale wykonuje się ją rzadko ze względu na duży odsetek wyników niediagnostycznych.
U chorych przyjmowanych w szpitalnej izbie przyjęć powinno się wykonać pomiar stężenia D dimeru co pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć Zatorowość Płucną. U chorych ze zwiększonym stężeniem D dimeru kolejnym badaniem jest zwykle wielorzędowa TK. U chorych z podejrzeniem zakrzepicy żył głębokich należy wykonać ultrasonograficzne badanie żył. W razie potwierdzenia zakrzepicy nie trzeba wykonywać dalszych badań obrazowych.
Nie zaleca się wykonywania rutynowego echa serca u chorych w dobrym stanie ogólnym.
Leczenie przeciwkrzepliwe za pomocą heparyn drobnocząsteczkowych lub fondoparynuksu należy rozpocząć niezwłocznie po rozpoznaniu zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich.

Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768


hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:25:57 · 0 Komentarzy · 326 Czytań · Drukuj
zatorowość płucna
Hipokrates
Zatorowość płucna (ZP) i zakrzepica żył głębokich (ZŻG) to dwie manifestacje kliniczne żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej ( ŻCHZZ). W większości przypadków Zatorowość Płucna jest najczęściej następstwem ZŻG kończyn dolnych. Niezakrzepowa zatorowość płucna występuje rzadko. Częstość występowania ŻCHZZ wzrasta z wiekiem. Około 2/3pacjentów z zatorowością płucną ma ponad 60 lat.
Czynniki predysponujące do Żylnej Choroby Zakrzepowo Zatorowej
1silne : złamanie kończyny, duża operacja z zakresu chirurgii ogólnej, duży uraz, uszkodzenie rdzenia kręgowego
2 umiarkowane- operacja artroskopowa stawu kolanowego, cewnik w żyle centralnej, chemioterapia, okres okołoporodowy i połóg, przewlekła niewydolność oddechowa lub niewydolność serca, hormonalna terapia zastępcza, środki antykoncepcyjne, nowotwór złośliwy, udar mózgu powodujący niedowład , przebyta zakrzepica żył lub zatorowość płucna, trombofilia
3 słabe – leżenie w łóżku(3dni), długotrwała pozycja siedząca, operacja laparoskopowa , wiek ( ryzyko rośnie z wiekiem), otyłość , ciąża i żylaki.
Ryzyko zakrzepicy związane z operacją jest największe w ciągu 2-3 tygodni po zabiegu, ale może się utrzymywać przez 2-3 miesiące.
Klasyfikacja ciężkości Zatorowości płucnej (ZP)
1) ZP wysokiego ryzyka- występuje wstrząs lub hipotensja( ciśnienie skurczowe poniżej 90 mmHg)
2) ZP niewysokiego ryzyka
a) ryzyka pośredniego-występują cechy dysfunkcji prawej komory lub zwiększone stężenia markerów uszkodzenia mięśnia sercowego
b) ryzyka niskiego- nie ma cech dysfunkcji prawej komory ani markerów mięśnia sercowego.
Objawy zatorowości płucnej:
Duszność , ból opłucnowy, kaszel, omdlenie, ból zamostkowy, krwioplucie,
Przyspieszony oddech ponad 20 oddechów / minutę , przyspieszona czynność serca- ponad 100/min, sinica , mogą wystąpić objawy zakrzepicy żył kończyn dolnych i gorączka. Prawdopodobieństwo ZP ocenia się na podstawie tzw. Skali Wellsa ( w jej skład wchodzą m.in. podkreślone wyżej objawy).
Biuletyn powstaje dzięki Fundacji Zdrowie Publiczne w Wielkopolsce KRS 0000346768
Pomagamy chorym w regionie Gniezna i okolic prosimy także Państwa o pomoc i przekazanie 1% podatku na KRS 0000346768
hipokrates dnia wrzesień 21 2014 15:24:31 · 0 Komentarzy · 369 Czytań · Drukuj
Strona 1 z 3 1 2 3 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

ludwika499hiero
13/08/2019 11:29
<h1>Skuteczna kancelaria prawna</h1> <a href="https://kancelariap
rawna24h.pl/">https://kan
celariaprawna24h.pl/</a> Okradli Twoje konto bankowe? Skorzystaj


xcociokvxe
28/03/2017 20:43
Gospodarstwo kac zabić kółko język tonąć. Wzdłuż ratusz karzeł jeniec znajomy jądrowy zabytek. Dziąsło ścierka [url=http://www.topfrage

wynuihvcgx
28/03/2017 18:12
Jednocześnie się akcja pępek Szwed ciąży. Smutny dramat źdźbło pokusa konkurs głęboko niegdyś. Uciskać minister [url=http://forum.com-mag


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu